Numer wydany w formule otwartego dostępu we współpracy z Porozumieniem Branżowym na rzecz Efektywności Energetycznej
Pobierz numer w formacie pdf
Od redakcji – Anna Bogdan oraz Paweł Lachman
POBE
- Jak widzą najbliższą przyszłość przedstawiciele organizacji zrzeszonych w POBE?
- Wywiad z dr inż. Markiem Miarą
- Wywiad z Pawłem Lachmanem
- Podstawy opracowania pakietu „Fit for 55” – Paweł Wróbel
- Fragment mapy drogowej
- Wystąpienie Timothy Goodsona z Międzynarodowej Agencji Energetycznej
- Europejski Zielony Ład a projekt dyrektywy EPBD
- Wyzwania UE w redukcji użycia paliw kopalnych w budynkach
CIEPŁOWNICTWO – DISTRICT HEATING ● OGRZEWNICTWO – HEATING
- Obliczenia zapotrzebowania na ciepło budynku na podstawie dokumentacji projektowej w technologii BIM. (DOI: 10.15199/2022.2.1)
Building Energy Performance Simulation Based on Data Imported From BIM – Maciej Chudzicki, Maciej Mijakowski
Tematem artykułu jest analiza zalet, możliwości oraz wad prowadzenia procesu projektowego w środowisku BIM w aspekcie możliwości uzyskania szczegółowych danych do modelowania energetycznego obiektów budowlanych. W treści przeanalizowano możliwość eksportu modelu architektonicznego przykładowego budynku wykonanego w programie Autodesk Revit do programu Audytor OZC w formacie xml. Opisano błędy występujące przy importowaniu plików z formatu xml do Audytora OZC. Podano możliwe przyczyny występowania błędów. Aby sprawdzić możliwość i poprawność importu modelu z programu Revit utworzono dwa uproszczone modele obliczeniowe. Pierwszy wykonano w programie Revit, drugi bezpośrednio w programie Audytor OZC. Import danych z uproszczonego modelu architektonicznego został wykonany poprawnie. Po drobnych korektach danych kolejne obliczenia zapotrzebowania na ciepło przykładowego budynku wykonano już bez błędów. Następnie porównano wyniki uzyskane dwoma sposobami, opisano różnice występujące w wynikach i możliwe przyczyny ich występowania. Stwierdzono, że przyczyną zauważonych różnic może być błędne utworzenie modelu w programie Revit, lecz bardziej prawdopodobnym źródłem błędów są problemy w przekazywaniu danych pomiędzy programami za pomocą plików w formacie xml. Eksport modelu z programu Revit i import do programu Audytor OZC jest możliwy i na podstawie odpowiednio stworzonego i uproszczonego modelu można uzyskać poprawne wyniki obliczeń. Niestety obecnie, ze względu na czas konieczny do poprawnego zaimportowania danych oraz ewentualnej ich korekty, metoda ta nie może być powszechnie stosowana. Rozwiązaniem szybszym, lecz nie wpisującym się w metodykę projektową BIM jest osobne utworzenie modelu architektonicznego i modelu obliczeniowego w programie branżowym.
BUDOWNICTWO PASYWNE
- Standard budownictwa pasywnego i jego rozwój w Polsce. (DOI: 10.15199/9.2022.2.2)
Passive House Standard and its Development in Poland ‒ Andrzej Górka
Słowa kluczowe: budownictwo pasywne, dom pasywny, PHPP, budynek niemal zeroenergetyczny, komfort cieplny, efektywność energetyczna
Streszczenie
W artykule zawarto charakterystykę podstawowych zasad budownictwa pasywnego oraz jego implementację w Polsce. Uwzględniono aspekty komfortu cieplnego, zapotrzebowania na energię oraz wymagań w zakresie budowlanym i instalacyjnym. Scharakteryzowano narzędzia obliczeniowe używane w procesie projektowania i certyfikacji budynków pasywnych. Przedstawiono nowe klasy budynków pasywnych oraz wymagania w odniesieniu do budynków modernizowanych do standardu pasywnego. W ostatniej części zamieszczono informacje na temat stanu i rozwoju budownictwa pasywnego w Polsce.
Keywords: passive building, passive house, PHPP, nearly zero-energy building, thermal comfort, energy efficiency
Abstract
This paper presents the characteristics of the basics of passive buildings and its implementation in Poland. The aspects of thermal comfort, energy demand and construction and installation requirements were taken into account. The computational tools used in the design and certification of passive buildings are characterized. New classes of passive buildings and the requirements for buildings modernized to the passive standard were presented. The last part of this paper contains information on the condition and development of passive buildings in Poland.
WYDARZENIA
- PZITS Webinarium „Uciążliwe zapachy – wpływ na zdrowie i neutralizacja”
- Kandydaci do tytułu „Złoty Inżynier 2021”
- Konferencja Naukowo-Techniczna Klimatyzacja Obiektów Szpitalnych 25.03.2022 r.
REHVA
- Zapowiedź nowego REHVA guidebook