Miesięcznik Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych

PZITS

POBE: Program „Czyste Powietrze” w nowej odsłonie realną szansą na podwojenie tempa wymiany kopciuchów

Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej z satysfakcją przyjmuje uruchomienie w dniu 3 stycznia 2023 r. nowej wersji programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.

W wyniku wspólnej inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polskiego Alarmu Smogowego i Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej w dniu 12 stycznia 2023 r. ma odbyć się pierwsze webinarium traktujące o zmianach w programie „Czyste Powietrze”.

W ocenie POBE nowy program „Czyste Powietrze” jest szansą na istotne przyspieszenie termomodernizacji i wymiany kopciuchów, tak aby już w 2023 roku liczba wniosków podwoiła tempo do poziomu 5-6 tys. wniosków na tydzień, co pozwoli do końca dekady wymienić 3 mln tzw. kopciuchów. Wdrożone zmiany promują kompleksową termomodernizację budynków, wspierając większym dofinansowaniem działania związane z lepszą izolacją budynków, Aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku: do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok), lub o minimum 40%.

1-szy webinar NFOŚiGW odbędzie się 12.01.2023 r. godzinach 10:00-12:30, poświęcony będzie aktualnym zmianom w programie „Czyste Powietrze”. Webinar w ramach Akademii Czystego Powietrza 2023 skierowany będzie w szczególności do branży instalatorskiej, ale udział w nim może wziąć każdy zainteresowany. Link do formularza zgłoszeniowego na szkolenie, które będzie realizowane na platformie YouTube: https://forms.office.com/e/yUWp0p6Pm4

W ramach wspólnej inicjatywy Polskiego Alarmu Smogowego i Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej do 9 stycznia 2023 r. zostaną zebrane pytania dotyczące zmian w programie „Czyste Powietrze” za pomocą specjalnego formularza – link do formularza: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScDffmwfmZuCCgZURJzfGAy9lfy6L1T8fKGiOog6OAuAeqcJg/viewform

Gorąco zachęcamy przedstawicieli branż związanych z termomodernizacją budynków i wykonywaniem instalacji sanitarnych (HVAC) w budynkach do zadawania pytań i do aktywnego udziału w nadchodzącym webinarze NFOŚiGW.

Więcej informacji: www.czystepowietrze.gov.pl