Miesięcznik Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych

PZITS

Nagranie seminarium POBE: REPowerEU – przyspieszenie dekarbonizacji i wzrostu efektywności budynków. Koniec montażu kotłów na paliwa kopalne w budynkach w 2029?

Sektor budynków, w tym przede wszystkim technologie związane z ogrzewaniem i efektywnością energetyczną, jest jednym z głównych obszarów interwencji by zrealizować unijne plany redukcji zależności od paliw kopalnych z Rosji. Przedstawiony przez Komisję Europejską w maju br. pakiet działań „REPowerEU” wspólnie z negocjowanym właśnie pakietem legislacyjnym „Fit for 55” z 2021 roku mają pomóc zdekarbonizować sektor budynków, a jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państw UE.

W debacie z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE poruszono kwestie finansowania transformacji budynków w Polsce z udziałem środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), wskazano jakie są szanse i zagrożenia dla użytkowników budynków oraz dla branży, a także jak inne kraje Unii Europejskiej podchodzą do przyspieszenia transformacji energetycznej w wyniku wojny Rosji w Ukrainie. 

Zapis seminarium dostępny na stronie POBE.