Miesięcznik Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych

PZITS

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych OSFIS zainaugurowało projekt Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie instalacji sanitarnych, grzewczych i gazowych

Z ogromną radością informujemy, że dnia 26 października br. w Zespole Szkół Budowlanych im. J. Gagarina w Bydgoszczy odbyło się spotkanie rozpoczynające realizację projektu Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie instalacji sanitarnych, grzewczych i gazowych. Wierzymy, że był to wyjątkowy moment nie tylko dla OSFIS, ale również dla naszych Partnerów, z którymi będziemy realizować liczne działania – Zespołu Szkół Budowlanych, Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, firm Tadmar, HAP i Instal – Konsorcjum.

W realizację projektu zaangażowani będą również partnerzy OSFIS. Na spotkanie przybyli przedstawiciele firm wspierających naszą działalność – AFRISO, Aalberts hydronic flow control, Arka,  BISAN, DEFRO, Elterm, Engo Controls, Galmet, GEBO, Heiztechnik, Henkel, Immergas, KAN, LFP, Purmo, SCCOT, Schlösser, TECH Sterowniki, V-TAC i WOLF.

Już na wejściu na przybyłych gości czekała miła niespodzianka – pamiątka w formie odlewu z okolicznościowym napisem i datą.

Gości spotkania przywitały Magdalena Popielewska – dyrektor ZSB oraz Paulina Jurgowiak – wiceprezes OSFIS. Krótka prezentacja na temat historii i działalności szkoły wprowadziła wszystkich w atmosferę jej codziennej działalności opartej na współpracy, otwartości i aktywności całej szkolnej społeczności.

Część konferencyjną otworzyło przemówienie prezesa zarządu OSFIS Pawła Kaczmarka, który przedstawił naszą organizację, a także przybliżył genezę projektu i jego harmonogram. Jak zaznaczył, do tej pory nasze działania charakteryzowała determinacja, lecz teraz będziemy potrzebować mądrości, bo tylko w ten sposób wypracujemy jakość i uznawalność.

Prezentacja pt. „Jak BCU zmieniać będzie edukację, by odpowiadała na wyzwania przyszłości”, przedstawiona przez Paulinę Jurgowiak, pozwoliła poznać obszary działalności i przypisane do nich zadania. Działalność edukacyjno-szkoleniowa skupiać się będzie na prowadzeniu szkoleń i kursów dla uczniów, nauczycieli oraz dorosłych. W ofercie BCU znajdą się szkolenia techniczne, jak również pozwalające zdobyć umiejętności przekrojowe. Zadaniem BCU  będzie również wspieranie w nawiązywaniu współpracy i integrowanie szkół, uczelni i pracodawców.  Działalność innowacyjno- rozwojowa z kolei otworzy drogę do realizacji wspólnych projektów badawczych. Jedną z propozycji będzie badanie zachowania budynku wyposażonego we wzorcowe instalacje czy możliwość testowania produktów przez instalatorów. Działalność BCU, zawód instalatora, certyfikaty muszą być także promowane, by docierać do szerokiego grona odbiorców.

Swoje wystąpienie Paulina Jurgowiak zakończyła słowami: „Mamy duże szczęście, ponieważ nasza branża należy do branży przyszłości. Choć branża przyszłości opiera się bez wątpienia na innowacjach technologicznych, ciągłym postępie, sztucznej inteligencji, to przede wszystkim o czerpie swą siłę z know-how i umiejętności ludzi pracujących w firmie.”

Zwieńczeniem pierwszej części spotkania była wspólna fotografia wykonana na placu, na którym powstanie BCU. Okazało się, że uczący w ZSB przedmiotów zawodowych Wojciech Mrozik – Gliszczyński nie żartował i przygotował dla nasz szpadle, byśmy mogli jeszcze bardziej poczuć klimat czekających nas prac budowlanych.

Druga część spotkania upłynęła na dyskusji, którą moderował Paweł Kaczmarek. Był to również dobry moment na zadawanie pytań przez partnerów. Największe ożywienie wzbudziła kwestia promowania zawodu wśród młodzieży i wspierania szkół w rekrutacji.

Musimy postawić na współpracę – to najważniejsze przesłanie całego spotkania.

Paulina Jurgowiak

Dyrektor Projektu BCU OSFiS