Miesięcznik Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych

PZITS

Od redakcji – numer 7-8/2024

Szanowni Państwo,

Przedstawiamy Państwu wakacyjny, podwójny numer naszego czasopisma. Jego tematyka jest ściśle związana z Forum Ciepłowników Polskich, którego patronem medialnym jesteśmy od 28 lat, a nasze czasopismo w formie elektronicznej jest udostępniane uczestnikom FCP.

Profesorowie Politechniki Łódzkiej – Maciej Grzywacz i Robert Cichowicz – opisali w swym artykule, który otwiera numer 7-8 COW, funkcje komór ciepłowniczych oraz zasadę działania urządzeń do redukcji i stabilizacji ciśnienia w sieciach ciepłowniczych. Omówiono również właściwy dobór oraz prawidłową lokalizację urządzeń w istniejących komorach.

Dr inż. Jarosław Kaczor oraz mgr inż. Bartłomiej Polniak w 3. części cyklu artykułów, dokonali analizy możliwości zastąpienia kotłów olejowych, stanowiących źródło ciepła w budynku użyteczności publicznej przez zespół sprężarkowych pomp ciepła zasilanych w energię elektryczną pozyskiwaną z instalacji fotowoltaicznej. Istotną zaletą artykułu są szacunkowe koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne zmodernizowanego źródła ciepła.

Mgr inż. Piotr Sadowski oraz prof. Bożena Babiarz omówili możliwości dywersyfikacji źródeł energii wraz z optymalizacją struktury ich wykorzystania i wpływu na dynamikę zmian cen ciepła na przykładzie elektrociepłowni eksploatowanej w duńskiej gminie Ringkøbing-Skjern.

Tematem artykułu opracowanego przez mgr inż. Luizę Nowak, mgr. inż. Dariusza Kotowicza oraz prof. Bożenę Babiarz są problemy efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego z perspektywy MPEC-Rzeszów Sp. z o.o. Autorzy opisali prace prowadzone przez MPEC-Rzeszów w ramach zadań inwestycyjnych i remontowych poprawę zmierzające do poprawy efektywności energetycznej systemu ciepłowniczego i jego właściwości regulacyjnych.

W dziale „Z praktyki” mgr inż. Iwona Mazurkiewicz, na przykładzie Laboratorium badawczego VEOLIA ENERGIA Warszawa S.A., przedstawiła kluczowe problemy akredytacji laboratoriów badawczych decydujące o jakości wykonywanych prac badawczych i rozwojowych. Ponadto akredytacja, zgodna z międzynarodowymi standardami, potwierdza kompetencje techniczne i organizacyjne laboratoriów oraz ich konkurencyjność na rynku.

Mgr inż. Katarzyna Omen oraz mgr inż. Izabela Rafalska omówiły wpływ stopnia sieciowania polietylenu na właściwości osłon złączy preizolowanych rurociągów ciepłowniczych układanych bezpośrednio w gruncie. Artykuł został przygotowany na podstawie wyników badań przeprowadzonych w firmie Radpol S.A. oraz w Laboratorium Badawczym Veolia Energia Warszawa S.A.

Mgr inż. Ewa Kręcielewska i mgr inż. Ireneusz Iwko przedstawili artykuł przygotowany na podstawie referatu pt. „Sieci preizolowane w ciepłownictwie – rodzaje złączy preizolowanych i badanie ich jakości” wygłoszonego na XIX Konferencji Technicznej IGCP, która odbyła się w Warszawie w dniach 16-17.XI.2022 r.

W komunikacie prasowym PORT PC przedstawiono prognozy dotyczące kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych w III kwartale 2024 r. z uwzględnieniem najnowszych taryf zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Życzymy miłej lektury
Redaktor Naczelna
Anna Bogdan