Szanowni Państwo,
podobnie jak w poprzednim roku, w październiku br. oddajemy w Państwa ręce tematyczny numer naszego czasopisma poświęcony tym razem zagadnieniom związanym z neutralnością węglową budynków nowych i istniejących. Jest to temat ważny i aktualny, który obecnie jest powszechnie
dyskutowany zarówno w kraju, jak i w komisji europejskiej.
Osiągnięcie neutralności węglowej w nowych i istniejących budynkach będzie głównie zależało od wiedzy
i zaangażowania inżynierów, przede wszystkim z branży sanitarnej i elektrycznej, ponieważ większość budynków w Polsce jest już po termomodernizacji przegród. Jest to duże wyzwanie, które równocześnie stwarza wiele możliwości włączenia się w proces energetycznej modernizacji budynków dla osób z naszej branży. Dlatego też nasz miesięcznik włącza się w przedmiotową dyskusję i mamy nadzieję, że dostarczymy Państwu ciekawych i praktycznych informacji na ten temat.
W pierwszym artykule dr inż. Joanna Rucińska przedstawiła podstawowe akty prawne dotyczące procesów dekarbonizacji istniejących budynków oraz narzędzia służące do obliczania skutków tych procesów. Zauważyła również, że odpowiednie regulacje oraz wsparcie finansowe są konieczne do poszukiwania nowych rozwiązań i nowoczesnych technologii oraz promowania zrównoważonych rozwiązań energetycznych.
Następnie mgr inż. Łukasz Trzciński oraz dr hab. inż. Michał Turski przedstawili możliwości modyfikacji systemów ciepłowniczych, które mają prowadzić do osiągnięcia neutralności węglowej. Podkreślili, że sieci ciepłownicze czwartej (4G) oraz piątej generacji (5G) przybliżają systemy ciepłownicze do idei miast przyszłości, w szczególności Carbon Neutral City, Low Carbon City, Smart Eco-City i Smart Zero Carbon City.
Z kolei mgr inż. Dawid Czajor oraz dr hab. inż. Łukasz Amanowicz zaprezentowali dobre praktyki w zakresie zastosowania kogeneracji gazowej na przykładzie systemu ciepłowniczego Białogardu. Zwrócili uwagę, że uzyskanie neutralności węglowej często wymaga wykonania wielu kroków pośrednich w okresie wielu lat, szczególnie w przypadku złożonych układów, którymi są istniejące systemy ciepłownicze.
Następnie dr hab. inż. Tomasz Cholewa oraz dr hab. inż. Alicja Siuta-Olcha opisali ogólną koncepcję procesu osiągnięcia neutralności węglowej istniejących budynków oraz zwrócili uwagę na ważne aspekty metodyczne, które powinny być uwzględnione w ocenie poziomu osiąganych oszczędności zużycia ciepła dzięki modernizacjom systemów ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz wentylacji.
Tematem kolejnego artykułu autorstwa dr hab. inż. Edyty Dudkiewicz, dr inż. Pawła Szałańskiego oraz dr inż. Piotra Kowalskiego były rozważania w zakresie możliwości osiągnięcia neutralności węglowej systemów ogrzewania hal wielkokubaturowych. W tym zakresie zwrócono uwagę na rozwiązania proekologiczne, które prowadzą do obniżenie zapotrzebowania na ciepło tego typu obiektów, czy też umożliwiają odzyskiwanie ciepła odpadowego ze spalin. Pokazano również możliwości wdrożenia bezemisyjnych nośników energii (np. wodoru) oraz zastosowania systemu automatyki i zarządzania energią w budynku.
Dr inż. Piotr Rynkowski oraz dr hab. inż. Dorota Krawczyk pokazali istotny wpływ dynamicznych cen energii elektrycznej na koszty eksploatacyjne różnych rozwiązań systemu grzewczego współpracującego z powietrzną jak i gruntową sprężarkową pompą ciepła.
Numer zamyka artykuł dr inż. Sylwii Szczęśniak, w którym omówiono możliwości ograniczania emisji zanieczyszczeń przez systemy wentylacji i klimatyzacji budynków na przykładzie 9 scenariuszy sterowania pracą tego rodzaju systemów. Między innymi porównano działanie systemów ze stałym i zmiennym strumieniem objętości powietrza wentylacyjnego oraz wykazano, że najbardziej emisyjnym procesem
jest transport powietrza.
Miłej lektury.
Tomasz Cholewa
Redaktor tematyczny COW