Miesięcznik Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych

PZITS

Od redakcji numer 03/2025

Szanowni Państwo,
jest nam niezmiernie miło oddać w Państwa ręce kolejny numer czasopisma Ciepłownictwa, Ogrzewnictwa, Wentylacji, w którym podejmujemy temat kształtowania zdrowego i bezpiecznego środowiska w obiektach ochrony zdrowia. Jest to kwestia niezwykle istotna – zarówno z perspektywy pacjentów, jak i personelu medycznego, który na co dzień dba o zdrowie i życie społeczeństwa.

Jednym z bieżących przedsięwzięć w tej dziedzinie jest projekt TechMedis, realizowany przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Nauka dla Społeczeństwa II. Celem programu jest utworzenie aktywnej platformy współpracy pomiędzy sektorem naukowym i B+R a placówkami ochrony zdrowia oraz projektantami instalacji sanitarnych i inżynierii środowiska. Platforma ma wspierać transfer wiedzy i technologii inżynieryjnych stosowanych w obiektach ochrony zdrowia, a także umożliwiać rozwój krajowych przedsiębiorstw i producentów urządzeń na potrzeby szpitalnictwa. Więcej informacji o tej wartościowej inicjatywie znajdą Państwo na stronie www.techmedis.pl.

Niniejszy numer COW poświęcony jest wyzwaniom, przed którymi stoją placówki medyczne oraz nowoczesnym rozwiązaniom technicznym wspierającym ich funkcjonowanie. Przygotowaliśmy dla Państwa zestaw artykułów, które przedstawiają istotne zagadnienia związane z instalacjami w szpitalach, gospodarką o obiegu zamkniętym w ochronie zdrowia oraz z nowoczesnymi metodami zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego.

Prof. Agnieszka Malesińska zwraca uwagę na brak szczegółowych regulacji technicznych dotyczących projektowania i eksploatacji instalacji kanalizacyjnych w szpitalach. W artykule przedstawiono analizę norm europejskich i polskich przepisów w tym zakresie oraz zasugerowano konieczność opracowania bardziej precyzyjnych wytycznych.

Dr inż. Anna Rolewicz-Kalińska, wskazuje, że w obliczu rosnącej produkcji odpadów medycznych i wysokiego śladu węglowego sektora ochrony zdrowia konieczne stają się zmiany systemowe. Autorka przedstawia innowacyjne strategie zarządzania odpadami, ponownego wykorzystania sprzętu w placówkach medycznych i redukcji emisji CO2.

Prof. Iwona Skoczko podejmuje temat dostępu do bezpiecznej i czystej wody w placówkach medycznych i w swym artykule omawia nowoczesne technologie dezynfekcji oraz sposoby eliminowania ryzyka zakażeń przenoszonych przez wodę w instalacjach szpitalnych.

Dr inż. Amelia Staszowska podejmuje temat wykorzystania nanotechnologii w walce z patogenami. Autorka analizuje skuteczność nanomateriałów w dezynfekcji powierzchni szpitalnych i powietrza, wskazując na ich duży potencjał w redukcji zagrożeń mikrobiologicznych. Dr inż. Sylwia Szczęśniak i dr inż. Michał Karpuk sprawdzają jak polskie szpitale wpisują się w ambitne cele klimatyczne Unii Europejskiej. W artykule analizują wymagania pakietu Fit for 55 w kontekście budynków medycznych i możliwości dostosowania tych budynków do bardziej ekologicznych standardów.

Natomiast w artykule, który przygotowaliśmy wspólnie z mgr Vasco Vasconcelos i mgr inż. Natalią Lisicką omawiamy kwestię wentylacji sal operacyjnych – przedstawiamy dyskusję, która toczy się na temat wpływu zastosowanego rozwiązania wentylacyjnego na sterylność środowiska operacyjnego.

Zapraszamy również do zapoznania się z informacjami podanymi w sekcji Z życia wyższych uczelni, w której mgr inż. Mirella Fuhrmann przybliża działalność Młodzieżowej Rady Klimatycznej III kadencji, a także do działu Patronat Medialny, gdzie znajdą Państwo informacje o konferencji online „Klimatyzacja obiektów szpitalnych”, organizowanej w ramach projektu TechMedis.

Zbliżające się Święta Wielkanocne to czas refleksji, odrodzenia i nadziei. Życzymy wszystkim Czytelnikom pogodnych i ciepłych dni w gronie najbliższych, zdrowia oraz sukcesów – zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Niech ten czas doda Państwu energii do dalszego działania i inspiracji do poszukiwania nowoczesnych rozwiązań, które uczynią nasz świat lepszym i bezpieczniejszym.

Redaktor Naczelna Anna Bogdan