Drodzy Czytelnicy,
z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce kwietniowy numer naszego miesięcznika; jest on szczególny nie tylko z powodu bogatej i różnorodnej zawartości merytorycznej, ale także ze względu na zbliżające się Święta Wielkiej Nocy – czasu odnowy, refleksji i nadziei. Życzymy Państwu, by te Święta przyniosły chwile wytchnienia oraz radość z codziennych drobiazgów oraz pozytywną energię – również do dalszych działań zawodowych i naukowych.
Niniejszy numer rozpoczynamy od niezwykle ciekawego wywiadu z dr. Pawłem Daszkiewiczem, neurochirurgiem i wieloletnim zastępcą Kierownika Kliniki Neurochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka. Rozmowa ta rzuca światło na organizację pracy w salach operacyjnych i znaczenie ergonomii oraz komfortu środowiskowego – zarówno dla pacjenta, jak i personelu medycznego. Wartościowe przemyślenia Pana Doktora to nie tylko zapis doświadczenia, ale też zaproszenie do współpracy świata inżynierii i medycyny.
W części naukowo-technicznej przedstawiamy studium przypadku hybrydowego źródła energii opartego na synergii energii słonecznej, wiatru i geotermii. Artykuł mgr. inż. Karola Pierzchały i dr. hab. inż. Leszka Pająka ukazuje efektywność rozwiązań OZE w kontekście ciepłownictwa oraz analizę ich opłacalności ekonomicznej.
Z kolei dr hab. inż. Damian Muniak w pierwszej części swego artykułu analizuje wpływ orientacji przegród budynku jednorodzinnego i zysków ciepła od nasłonecznienia na wskaźniki energetyczne budynku. Zaprezentowany model obliczeniowy to solidna baza do dalszych badań i praktycznych wniosków dla projektantów instalacji budowlanych.
W numerze nie mogło zabraknąć tematów z zakresu instalacji w placówkach medycznych. Dr inż. Michał Kubrak w swoim artykule podejmuje istotny problem obecności patogenów w wodzie użytkowej w szpitalach, ukazując wyzwania na styku higieny i bezpieczeństwa. Natomiast w dziale „Z praktyki” inż. Marcin Michalski dzieli się wiedzą o kaskadach ciśnienia powietrza w pomieszczeniach czystych – dlaczego są one potrzebne i jak należy je projektować, by spełniały swoje funkcje ochronne.
Na koniec proponujemy zapoznanie się z refleksją o zmianach klimatu w długiej perspektywie czasu. W artykule opracowanym przez zespół autorski: dr inż. Sylwia Szczęśniak, mgr inż. Łukasz Stefaniak, mgr inż. Agnieszka Grabka, Maja Wochniak i Weronika Żyto opisano zmiany klimatu, począwszy od naturalnych cykli po współczesne wpływy antropogeniczne. To szerokie spojrzenie pozwala lepiej zrozumieć skalę wyzwań, które stoją przed inżynierami środowiska.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Autorom za zaangażowanie i inspirujące treści, a Czytelników – zapraszamy do lektury i refleksji.
Z wyrazami szacunku i życzeniami spokojnych, radosnych Świąt Wielkanocnych,
Anna Bogdan
Redaktor Naczelna