Miesięcznik Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych

PZITS

Od redakcji – numer 9/2024

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do lektury wrześniowego numeru COW.

Tematem pierwszego artykułu, opracowanego przez zespół w składzie: dr inż. Tomasz Adamiak i dr hab. inż. Maciej Grzywacz są komory ciepłownicze ze szczególnym uwzględnieniem ich funkcji, które spełniają w systemie, rozwoju konstrukcji oraz zagrożeń związanych z eksploatacją komór. Główne zagrożenia to wysoka temperatura i wilgotność powietrza prowadzące do korozji urządzeń i obudowy komór. Ponadto
Autorzy zwrócili uwagę na skład chemiczny powietrza w komorach, który zwiększa szybkość korozji materiałów; niestety ten aspekt nie jest dotychczas zbadany.

Tematem artykułu dr. inż. Mariana Rubika jest ocena zmian, które spowoduje nowelizacja Rozporządzenia 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych w technologii budowy i eksploatacji urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła. Nowelizacja tego rozporządzenia utrzymuje, a niekiedy zaostrza wymagania i zakazy dotyczące stosowania zarówno czynników o niekorzystnych wskaźnikach ekologicznych, jak i urządzeń zawierających te czynniki. Ponadto rozszerza ona pojęcie F-gazów na czynniki chłodnicze z grupy HFO i HCFO i zwiększa liczbę kategorii urządzeń, w których jest wymagane okresowe badanie szczelności.

Dr inż. Beata Anwajler oraz mgr inż. Michał Olichwiruk przedstawili analizę możliwości wykorzystania degradowalnych odpadów do produkcji materiałów izolacyjnych za pomocą druku 3D. Bezpośrednim celem artykułu jest doświadczalne określenie wpływu zastosowania druku 3D z wykorzystaniem diagramu Voronoja na właściwości cieplne innowacyjnych kompozytów komórkowych o złożonej strukturze wewnętrznej z naturalnymi wypełniaczami.

W dziale Z życia PZITS mgr inż. Andrzej Falkowski, Przewodniczący Zespołu Prawno-Regulaminowego Podlaskiej OIIB oraz członek Głównej Komisji Legislacyjnej PZITS, odpowiedział na często pojawiające się w praktyce projektowej pytanie: Czy projekt techniczny musi mieć szczegółowość projektu wykonawczego? Problem szczegółowości projektu technicznego, w kontekście jego różnicy w stosunku do projektu wykonawczego, pojawia się coraz częściej przy oddawaniu budynków do użytkowania.

W dziale Z życia PZITS opisano też projekt TechMedis – jest to nowa platforma transferu wiedzy w zakresie ochrony zdrowia i inżynierii środowiska, która powstaje w wyniku współpracy nauki, technologii i ochrony zdrowia w celu budowania bezpiecznych i zrównoważonych placówek medycznych. Projekt TechMedis, finansowany z Programu „Nauka dla Społeczeństwa”, jest skierowany do placówek medycznych, inżynierów sanitarnych oraz przedsiębiorstw działających na rzecz ochrony zdrowia i inżynierii środowiska.

W dziale tym znajduje się również informacja o portalu SRI Observatory przedstawiającym informacje nt. wdrażania Wskaźnika Gotowości Budynków na Inteligentne Technologie (SRI).

W dziale PORT PC znajdują się 2 artykuły informacyjne; w pierwszym z nich pt. „Certyfikacja bez tajemnic, czyli jak bada się jakość pomp ciepła” opisano, w formie pytań i odpowiedzi. problemy związane ze znakiem jakości HP KEYMARK. Natomiast w drugim pt. „Domowa pompa ciepła jak lodówka – w pełni bezpieczna dla użytkowników” wyjaśniono kluczowe kwestie związane z eksploatacją pomp ciepła i stwierdzono, że urządzenia te są całkowicie bezpieczne dla użytkowników.

Numer wrześniowy naszego czasopisma zamyka wywiad z Magdaleną Borek-Daruk, prezes Wydawnictwa
SIGMA-NOT Sp. z o.o. Wywiad ten przeprowadzony z okazji 75 lat działalności Wydawnictwa był opublikowany w Przeglądzie Technicznym nr 8/2014.

Zapraszamy do lektury
Redaktor Naczelna
Anna Bogdan

Najnowszy numer