Journal of the Polish Association of Sanitary Engineers and Technicians

Od redakcji – numer 11/2024

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy Państwa do lektury najnowszego numeru COW, w którym znajdują się problemy
związane zarówno z ogrzewnictwem, jak i wentylacją różnego rodzaju obiektów.

Dr inż. Damian Pędziwiatr omówił wyniki badań związanych z wpływem konstrukcji zasobnika
buforowego zamontowanego w instalacji z pompą ciepła, na efektywność energetyczną instalacji.
Porównał zbiornik jednokomorowy i dwukomorowy w różnych wariantach stosunku przepływu wody wtórnej i pierwotnej oraz przy różnym stopniu otwarcia zaworu regulacyjnego w zbiorniku. Wyniki przedstawionych badań potwierdziły zakładaną hipotezę i choć obiektem badań były tylko dwa rozwiązania zbiorników buforowych. Na podstawie wyników badań Autor stwierdził konieczność opracowania nowej konstrukcji zbiornika, która zwiększy efektywność energetyczną całego układu.

W kolejnym artykule prof. Damian Muniak analizował czy uwzględnienie lub nieuwzględnienie strat ciepła do gruntu w obliczeniach podłogowej instalacji ogrzewczej może wpływać na wynik energochłonności budynku. Obiektem badań i obliczeń był budynek jednorodzinny. Warunki zewnętrzne uwzględniane w obliczeniach charakteryzowały wszystkie strefy klimatyczne Polski wskazane w normach. Wyniki analiz wskazują, że fakt uwzględnienia (lub nie) strat ciepła do gruntu ma wpływ na obliczoną wartość zapotrzebowania na ciepło, a w konsekwencji na zużycie energii. Wyniki porównano do rezultatów określonych dla budynku, w którym zastosowane są grzejniki konwekcyjne, co wskazało dalsze ciekawe wnioski.

Dr inż. Jacek Hendiger i dr hab. Marta Chludzińska omówili kwestie konstrukcji wentylatorów w kontekście optymalizacji przepływu powietrza i wymagań prawnych w zakresie efektywności energetycznej. Autorzy przypomnieli obecne wymagania formalne w tym zakresie, podali postawy obliczania sprawności wentylatorów, a także podsumowali ostatnie dokonania wskazując konkretne rozwiązania wpływające na zwiększenie efektywności energetycznej wentylatora.

Mgr inż. Dawid Mikołajewski oraz dr inż. Anna Kowalczyk przedstawili pierwszy z dwóch artykułów wspierających projektantów w wyborze systemu wentylacji w kontekście obciążenia cieplnego budynku i kosztu instalacji centralnego ogrzewania na przykładzie budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Analizy przeprowadzono uwzględniając następujące warianty systemu wentylacji: grawitacyjna, mechaniczna wyciągowa w mieszkaniach z kuchniami gazowymi lub elektrycznymi, wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiwaniem ciepła ze skutecznością 73% lub 85%. Analizowano także wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiwaniem ciepła oraz nagrzewnicą w centrali wentylacyjnej ogrzewającą powietrze nawiewane do 20°C. W niniejszym numerze dokonano opisu obiektu i warunków analizy, a po szczegółowe wyniki zapraszamy do kolejnego numeru.

Dr inż. Wojciech Cepiński, dr inż. Maciej Besler, dr inż. Michał Fijewski i dr inż. Piotr Kęskiewicz opisali wyniki badań, których celem było sprawdzenie możliwości zastosowania autorskiego bezprzeponowego gruntowego wymiennika ciepła i masy do przygotowania powietrza klimatyzującego w różnych obiektach inwentarskich. Wyniki badań potwierdziły celowość stosowania wymiennika gruntowego zarówno w aspekcie energetycznym, jak i w zakresie uzyskania odpowiednich warunków mikroklimatycznych w tego rodzaju obiektach.

Mgr inż. Anna Arkuszewska-Gomulak, dr inż. Małgorzata Jędrzejczak i prof. Robert Cichowicz przeprowadzili badania mikrobiologicznej jakości powietrza zewnętrznego w kampusie Politechniki Łódzkiej. Kwestie te są niezmiernie istotne ze względu na znaczną liczbę użytkowników tego terenu, specyfikę wykorzystania oraz jego lokalizację i ukształtowanie terenu. Wyniki wskazały przede wszystkim, że prowadzenie tego rodzaju badań ma sens i może przynieść ciekawe wnioski, szczególnie w przypadku możliwości ciągłego monitoringu i przekazywania obywatelom wyników badań.

Mamy nadzieję, że przedstawione publikacja okażą się dla Państwa interesujące i przydatne w codziennej praktyce.

Życzymy miłej lektury
Redaktor Naczelna
Anna Bogdan